Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ANASAYFA

:

Tarihçe

Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı

CUMHURBAŞKANLIĞI KORUMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI

tarihce.pngCumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı ilk olarak 09.06.1936 tarihli “Riyaseti Cümhur Maiyet Polis Teşkilatının Vazifelerine ve Sureti İstihdamlarına Dair Talimat” ile ilk defa Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün gezilerinde yakın koruma görevi yapmak ve ikametgâhlarının korunması amacı ile “Emniyet Memurluğu” olarak kurulmuştur. Emniyet Memurluğu birimi o dönemde, Çankaya Karakolu, Köşk Karakolu, Motorize Devriyeler (Sepetli Motosikletler), Yakın Koruma Ekibi ve Yol Memurları olmak üzere beş ana birim şeklinde oluşturulmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Koruma personeli 1966 yılına kadar bu şekilde hizmet verdikten sonra 1966 yılında “Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü” olarak teşkilatlanmış ve günümüze kadar da bu şekilde devam etmiştir. Kuruluşundan itibaren kendi teşkilat hiyerarşisi içerisinde Ankara Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü 1982 yılında Emniyet Genel Müdürlüğüne doğrudan bağlı birimler arasında yer almıştır. 1990 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Koruma Daire Başkanlığı’nın kurulmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü, Başbakanlık ve TBMM Koruma Müdürlükleri ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığına bağlanmıştır. 2003 yılında İçişleri Bakanı onayı ile Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM Koruma Müdürlükleri doğrudan Genel Müdüre bağlı birer birim haline gelmiş, 2010 yılında Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı olarak Teşkilatlanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı, Cumhurbaşkanı ve aile bireylerinin yakın korumaları ve güvenliklerini sağlamak, herhangi bir tehlike ve saldırıya karşı korunmaları için gerekli her türlü önlemi almak görevi temel olmak üzere Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Cumhurbaşkanlığı Konutu ya da Cumhurbaşkanının bulunduğu her türlü bina ve tesisin çevre güvenliğini sağlamakla görevlidir.

Ayrıca Cumhurbaşkanımızın makam ve çalışma odalarının içi ve bitişik çevresinde 24 saat boyunca güvenlik hizmeti vermektedir.

Bunun yanında Yabancı Devlet Başkanlarının Türkiye’ye gelişlerinde Cumhurbaşkanımız için uygulanan yakın koruma ve güvenlik tedbirlerini gelen konuk Devlet Başkanları için de aynen yerine getirilmektedir.

Emniyet Teşkilatı, dünyadaki güvenlik sektöründeki değişim ve gelişmelere paralel olarak sürekli kendini yenilediği gibi Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı da güvenlik ve yakın koruma konusunda dünyadaki çağdaş ülkelerin kullandığı araç, gereç ve yöntemleri kullanmayı kendine amaç edinmiş, en iyi olma yolunda gerek teknoloji gerekse eğitim alanında sürekli kendini yenilemektedir.

Cumhurbaşkanlığı Makamına gururla hizmet eden Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Emniyet Teşkilatını gerek yurtiçi gerekse yurtdışında, gerekse konuk devlet başkanları nezdinde en iyi şekilde temsil etmenin gayreti içindedir. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Bakanımızın ve teşkilat büyüklerimizin, yabancı devlet başkanlarının birçok kez takdirlerini kazanmıştır.
konvoy_001.jpg